Jump to content
Bet365 Otvori racun

Posljednja Sansa 2023-2024.jpg

  • Registriraj se na SvijetKladjenja forum

    Pridruži se najvećoj kladioničarskoj zajednici na Balkanu potpuno besplatno! Sve informacije na SvijetKladjenja forumu koji postoji od 2008. godine su potpuno besplatne i takve će i ostati!

    Otvori računi i pridruži se tisućama drugih kladioničara koji razmjenjuju informacije, tipove i greške kladionica!

COVID-19 vakcina


bjorn

Recommended Posts

prije 19 minute, bjorn said:

Jedna off-topic tema. Interesuje me šta mislite o vakcinama za COVID-19? Hoćete li se vakcinisati Šta mislite o anti-vakserima, i kakve su vam njihove teorije? 

Baš bih volio da čujem par mišljenja, pa ću onda i ja svoje iznijeti. :)

Moje mišljenje je da je bolest kao i svaka druga kao i prehlada i da se diže previše prašine i daje previše pažnje,i znam samo da mi je više pun k....  I korone i gluposti i političara oko korone,najgora stvar je što nitko neće odgovarati za sav igrokaz oko gluposti koje rade svugdje po svjetu,znam puno ljudi što au je imali i kao što reko kao i prehlada,a s druge strane kakav je to smrtonosan virus koji prodje sam od sebe tako što budeš zatvoren na 14 dana

Link to comment
Share on other sites

prije sat vremena, tihi372 said:

Moje mišljenje je da je bolest kao i svaka druga kao i prehlada i da se diže previše prašine i daje previše pažnje,i znam samo da mi je više pun k....  I korone i gluposti i političara oko korone,najgora stvar je što nitko neće odgovarati za sav igrokaz oko gluposti koje rade svugdje po svjetu,znam puno ljudi što au je imali i kao što reko kao i prehlada,a s druge strane kakav je to smrtonosan virus koji prodje sam od sebe tako što budeš zatvoren na 14 dana

I sad kad ja procitam ovakav komentar a umrla mi tri cana obitelji od te “gluposti” sta da ja tebi napisem?

Ja cu ti rec “kakav” je to virus. Onaj sta je zatvorija cili jeb*** svit na vec godinu dana. I da, moze bit ka prehlada, dapace dosta mojih poznanika nije skoro ni osjetilo simptoke a eto moju obitelj je shrvalo do temelja.

Prevara nije i nece na svakoga utjecat isto a moze nazalost imat i smrtne posljedice (ka sta moze i gripa naravno samo tu smo vec izostrili imunitet). Cjepivo je jos neistrazeno, al ne znam ja bi se mozda i cijepija posto imam neki blagi oblik astme. 

Ja sam trenutno u Torontu (Kanada) i ovdje je trenutno mrtvih ajme a mjere nikad stroze. Bolnice su prepune i nakon par tjedana lockdowna sad su jos vise poostrili mjere, mozes vanka jedino ako se treba po hranu ili rekreirat.

Ove teoreticare zavjera bi samo jedan dan stavija u bolnicu da vide kako to izgleda, a ima dosta slucajeva bas po Torontu, par tih influencera sto su se rugali Koroni eno ih sada u grobu. 
 

Nema ovdje nikakvih igrokaza, ekonomija se raspada, pate biznisi, ljudi pucaju na zivce. Triba izac iz ovog sranja sta prije. Okanite se teorija zavjera.

 

Link to comment
Share on other sites

prije 15 minute, splicho83 said:

I sad kad ja procitam ovakav komentar a umrla mi tri cana obitelji od te “gluposti” sta da ja tebi napisem?

Ja cu ti rec “kakav” je to virus. Onaj sta je zatvorija cili jeb*** svit na vec godinu dana. I da, moze bit ka prehlada, dapace dosta mojih poznanika nije skoro ni osjetilo simptoke a eto moju obitelj je shrvalo do temelja.

Prevara nije i nece na svakoga utjecat isto a moze nazalost imat i smrtne posljedice (ka sta moze i gripa naravno samo tu smo vec izostrili imunitet). Cjepivo je jos neistrazeno, al ne znam ja bi se mozda i cijepija posto imam neki blagi oblik astme. 

Ja sam trenutno u Torontu (Kanada) i ovdje je trenutno mrtvih ajme a mjere nikad stroze. Bolnice su prepune i nakon par tjedana lockdowna sad su jos vise poostrili mjere, mozes vanka jedino ako se treba po hranu ili rekreirat.

Ove teoreticare zavjera bi samo jedan dan stavija u bolnicu da vide kako to izgleda, a ima dosta slucajeva bas po Torontu, par tih influencera sto su se rugali Koroni eno ih sada u grobu. 
 

Nema ovdje nikakvih igrokaza, ekonomija se raspada, pate biznisi, ljudi pucaju na zivce. Triba izac iz ovog sranja sta prije. Okanite se teorija zavjera.

 

Istina. A najjaci su mi oni koji kažu da je to zbog 5g mreže. Ajme debila

Link to comment
Share on other sites

Ako več ideš čitati onda bar čitaj sa razumijevanjem,nisam napisao da je korona glupost nego gluposti koje se rade oko nje,prije svega žao mi je svi ljudi što preminu i od korone i od bilo koje druge bolesti,žao mi je radi tvojih članova familije koji su preminuli,

Iskreno nit sam teoretičar zavjere nit me to interesira a kao i svaki čovjek imam pravo na svoje mišljenje isto kao i ti.

A da gluposti rade oko kojekakvih mjera,rade htio ti to priznati ili ne.Ja govorim za našu državu jel neznam kako je dalje nit me zanima,jel ovdje živim i radim i bitno mi je šta se ovdje dešava.

Npr.uvode se zabrana kretanja bez propusnica,a propusnicu dobiješ kako hočeš jel glupost,glupost je.Ne smiješ ići u crkvu samo određen broj ljudi,dođe Božić ono gle sad može ići puno više jel glupost glupost je,nečija sahrana ne smije biti previše ljudi,umre neko poznatiji bilo gdje onda nema korone na sahrani čovjek do čovjeka jel glupost,glupost je.Ne smiješ nikud dođu izbori opa možeš kuda hočeš samo da se glasa,prođu izbori ono na proslavama hrpa ljudi jedan na drugom bez maski bez ičega,jel glupost glupost je,i onda ti taj isti političar sutra kaže kako treba nosit maske,držat distancu i sl.

Nadam se da si pobliže shvatio na kakve sam gluposti mislio a ima ih more

Link to comment
Share on other sites

prije 4 minute, splicho83 said:

Ma to sa mjerama nema veze s vezom. Znam za pricu iz Splita ne daju djeci da VANKA treniraju a dopustaju mise u crkvama. Veze s vezom, al dobro to je opet od drzave do drzave. Hrvatska se definitivno ne zna nosit s tim.

Pa eto vidiš da su gluposti,a sad ću ti navest primjer njihovih testova

Pošto rođak ima rak,i kada je trebao ić na zračenje morao se ići testirat,hrpa ljudi je čekala za testiranja,dvije cure su bile upisane za testiranje i nakon nekog vremena nije im se dalo čekat i ošle kući,kao doći će sutra,nisu došle ni sutra,i za dva dana im dolaze nalazi da su pozitivni a nisu se ni testirale,lijepa naša puna stručnjaka

Link to comment
Share on other sites

Nadam se da će se još neko uključiti u temu. Hvala za vaše odgovore @splicho83 i @tihi372

Virus je tu, i on postoji. Teoretičari zavjera pokazuju upravo sve mane demokratije i ovakvog uređenja, gdje svako možete pisati sve i svašta, a bez da snosi ikakve posljedice. A inače svaka teorija zavjere se ne širi linearno već eksponencijalno, ja napišem komentar koji nema veze s vezom, vidi ga 50 ljudi, njih 30 prepiše moj komentar, pa onda od ukupno 30 komentara, to ukupno vidi 150 ljudi, i prepiše ga još njih 50, itd itd.. 

Mi se pitamo kako su se Kinezi brzo riješili virusa, upravo zbog uređenja. Tamo sigurno nema ovih boraca za slobodu i ostalih budalaština, već ako je mjera donijeta svi je poštuju. Shvatili su maksimalno ozbiljno sve, i još uz to oni imaju kolektivistički način razmišljanja. Nema tu puno filozofije. Ovo što opisuje @tihi372 je do naših banana državica, pa mjere izgledaju smiješno, mijenjaju se svakih sedam dana, crkve rade kako hoće, političari idu na zabave. Države u kojima milion stvari ne funkcioniše kako treba, ne treba nas onda čuditi ni ovakva situacija za vrijeme pandemije. 

Što se tiče cjepiva ja bih ga vrlo radio primio. Nisam ja nikakav farmaceutski lobista niti slično, ali vodim se logikom. :) Imamo dvije opcije:

1. rizikovati nuspojave vakcine
2. rizikovati simptome koronavirusa

Pa nek svako izvoli. A nuspojave naravno imaju i kod COVID-19 vakcine, baš kao i što imaju kod BCG vakcine koja se dobija pri rođenju protiv tuberkoloze. I nema doktora koji će ti potpisati da ti garantuje za tvoj život, i slične budalaštine, što teoretičari zavjere propagiraju. Doktor ti neće garantovati ni za lijek protiv dijareje. Što naravno  ne znači da je BCG vakcina i lijek protiv dijareje ruski rulet. :)

Ove teorije "čipovanje vakcinom", 5G i slično ne želim ni komentarisati jer je to vrijeđanje inteligencije. Svi se zabrinuli za neku privatnost, a svi koriste društvene mreže, na telefonu lokacija non-stop upaljena, back-upuješ slike na cloud, taguješ se gdje se nalaziš, koristiš kartice za plaćanje, itd itd. Privatnosti odavno nema, tako da ove priče su mi samim tim još smješnije. :)


Da bi imalo smisla izabrati virus prije vakcine, ova COVID-19 vakcina bi trebala biti 100 puta gora od najgore vakcine ikada napravljene. Ja sam poprilično upućen što se tiče aktuelnih vakcina: Pfizer-BioNTech, ruska Sputnik V (Gamaleya), kineska Sinovac, Moderna, itd. Razlika je samo u pristupu i tehnologiji. 

Pfizer-BioNTech i Moderna su najmodernije mRNK vakcine. U ovim vakcinama se nalaze male kuglice od masti; u centru se nalazi kapljica slane vode u kojoj plivaju molekuli RNK. Kada ta kapljica uđe u tijelo, naše ćelije je progutaju. RNK bude uništena posle par sati do par dana, ali u međuvremenu navede našu ćeliju da proizvede nekoliko virusnih proteina. To imunom sistemu izgleda kao da je ta ćelija inficirana virusom, i on podigne uzbunu, i počne da pravi antitijela. Onda, kada pravi virus dođe do organizma, imuni sistem ima spreman odgovor, i lako se odbrani.

Za Pfizer-BioNTech vakcinu imamo i detaljne podatke koje je objavila američka FDA gdje se nalazi dosta toga, od sastava vakcine, pa svih istraživanja. Prednost mRNK vakcina u odnosu na ostale je što se jako brzo može proizvesti veliki broj doza.

Adenovirusne vakcine su ruska Sputnik-V i AstraZeneca. Obje vakcine koriste adenoviruse, vrstu virusa koja kod ljudi izaziva generalno blage bolesti. Iz tih adenovirusa je izbačen normalan sadržaj, tako da ne mogu da se razmnožavaju, i kada inficiraju ljudsku ćeliju u njoj proizvode samo komadiće koronavirusnih proteina. Sa vakcinom, adenovirus uđe u organizam, izazove lokalnu infekciju, i uzbuni imuni sistem - koji onda dođe i proizvede antitijela za napad na te delove koronavirusa. Kasnije, kada dođe pravi koronavirus, imuni sistem već zna kako da ga prepozna.

Klasične vakcine (kineska Sinovac) je zasnovana na ubijenom virusu. Prvo se u ćelijskoj kulturi proizvede velika količina virusa. Onda se taj virus ubije; a ubijeni dijelovi se onda daju u okviru vakcine, zajedno sa adjuvansima koji uzbune imuni sistem. Ovo je stara i provjerena tehnologija.

Tako da, zaključak što se tiče vakcina - bilo koja od vakcina je bolja nego infekcija koronavirusom. Sve ostalo su budalaštine, i apsolutnu svaku priču koju teoretičari forsiraju kao papagaji je veoma lako opovrgnuti. Krenimo samo od nekih, ja sam izdvojio meni najzanimljivije. :)

1. Vakcina je napravljena "preko noći" za veoma kratko vrijeme

Ovo je netačno. Virus SARS ne postoji od jučer, tako da vakcina nije razvijena baš preko noći. Pored toga, u ovu vakcinu su uložena finansijski i ljudski resursi kao u nijednu ranije. Sve birokratske zavrzlama su maksimalno skraćene, a nijedna faza prilikom testiranja i ispitivanja nije izostala, što se može provjeriti na dokumentu američke FDA kojeg sam gore linkovao ranije u tekstu. 

2. mRNK vakcine mijenjaju ljudsku DNK

Još jedna od gluposti. Ovakvo nešto je fizički nemoguće sa mRNK vakcinom, niti se za ovakve stvari koriste vakcine. :D Molekuli RNK koje se nalaze u mRNK vakcini se unište poslije par sati do par dana, njihov zadatak je samo da našoj ćeliji da recept kako da krene proizvoditi virusne proteine. Za potrebe "promjene ljudske DNK" postoje neke druge tehnologije, poput CRISPR-CAS9 koje nemaju apsolutno nikakve veze sa vakcinacijom i koje se slabo koriste zbog financijskih i etičkih razloga. 

3. Kako je to moguće da su napravili vakcinu za COVID-19, a ne mogu za obični grip i kancer?

Isto jedno od pitanja koje sam imao prilike bezbroj puta da pročitam. To što nemamo "univerzalnu" vakcinu za influencu koja bi istrijebila taj virus, apsolutno ne govori ništa. Univerzalnu vakcinu za influencu nikada nećemo imati, jer "grip" kakav mi poznajemo ima doslovno na milione sojeva i pritom može mutirati na životinje (svinje i ptice) i samim tim doslovno je nemoguće to ispratiti vakcinom. 

Upravo zbog toga recimo imali smo vakcinu za velike boginje (variola vera). Jer su postojala samo dva soja - variola major i variola minor. Variola major je imala ogromnu smrtnost, preko 30%, dok je variola minor imala do 2%. Također, velike boginje nisu mogle mutirati na životinje, odnosno se životinje nisu mogle "zaraziti" velikim boginjama, i samim tim to je olakšalo istrebljenje ovog virusa koji se danas čuva samo u laboratorijama. Jugoslavija je imala epidemiju velikih boginja 1972. godine kada je vakcinisano 18 miliona ljudi. Naravno, tad nismo imali ovih internet stručnjaka. :)

Kako to nemamo vakcinu za kancer? Nikada je nećemo ni imati najverovatnije. Mislim na univerzalnu vakcinu :) Kancera postoji preko 100 vrsta. Ali imamo neke vakcine koje se koriste za liječenje kancera. Primjer je HPV vakcina koja smanjuje rizik dobijanja raka grlića materice. Imamo i Sipuleucel-T koja pomaže u liječenju raka prostate, BCG vakcina se koristi liječenje raka bešike, itd. itd. 

4. Citiranje "svjetskih stručnjaka" koji pričaju gluposti o COVID 19 i vakcinama

Isto jako popularna pojava kod internet teoretičara zavjera. Dovoljno je samo na Google ukucati ime tog kojeg citiraju + frazu "fact checker" i naravno već su sve te stvari što idioti propagiraju opovrgnute i demantovane. 

Tako da, moj zaključak je - na nama je izbor. Kod koga ćemo prije otići da nas liječi, kod internet doktora i baba ili kod ljudi koji su život svoj posvetili medicini i nauci, koji imaju na hiljade naučnih radova? Ja sam za opciju broj 2. 

Eto, baš bi volio da čujem od vas koje su vam nejasnoće ili nedoumice oko COVID-19 i vakcina, a ja ću pokušati da odgovorim.

Link to comment
Share on other sites

prije 7 sati, bjorn said:

Nadam se da će se još neko uključiti u temu. Hvala za vaše odgovore @splicho83 i @tihi372

Virus je tu, i on postoji. Teoretičari zavjera pokazuju upravo sve mane demokratije i ovakvog uređenja, gdje svako možete pisati sve i svašta, a bez da snosi ikakve posljedice. A inače svaka teorija zavjere se ne širi linearno već eksponencijalno, ja napišem komentar koji nema veze s vezom, vidi ga 50 ljudi, njih 30 prepiše moj komentar, pa onda od ukupno 30 komentara, to ukupno vidi 150 ljudi, i prepiše ga još njih 50, itd itd.. 

Mi se pitamo kako su se Kinezi brzo riješili virusa, upravo zbog uređenja. Tamo sigurno nema ovih boraca za slobodu i ostalih budalaština, već ako je mjera donijeta svi je poštuju. Shvatili su maksimalno ozbiljno sve, i još uz to oni imaju kolektivistički način razmišljanja. Nema tu puno filozofije. Ovo što opisuje @tihi372 je do naših banana državica, pa mjere izgledaju smiješno, mijenjaju se svakih sedam dana, crkve rade kako hoće, političari idu na zabave. Države u kojima milion stvari ne funkcioniše kako treba, ne treba nas onda čuditi ni ovakva situacija za vrijeme pandemije. 

Što se tiče cjepiva ja bih ga vrlo radio primio. Nisam ja nikakav farmaceutski lobista niti slično, ali vodim se logikom. :) Imamo dvije opcije:

1. rizikovati nuspojave vakcine
2. rizikovati simptome koronavirusa

Pa nek svako izvoli. A nuspojave naravno imaju i kod COVID-19 vakcine, baš kao i što imaju kod BCG vakcine koja se dobija pri rođenju protiv tuberkoloze. I nema doktora koji će ti potpisati da ti garantuje za tvoj život, i slične budalaštine, što teoretičari zavjere propagiraju. Doktor ti neće garantovati ni za lijek protiv dijareje. Što naravno  ne znači da je BCG vakcina i lijek protiv dijareje ruski rulet. :)

Ove teorije "čipovanje vakcinom", 5G i slično ne želim ni komentarisati jer je to vrijeđanje inteligencije. Svi se zabrinuli za neku privatnost, a svi koriste društvene mreže, na telefonu lokacija non-stop upaljena, back-upuješ slike na cloud, taguješ se gdje se nalaziš, koristiš kartice za plaćanje, itd itd. Privatnosti odavno nema, tako da ove priče su mi samim tim još smješnije. :)


Da bi imalo smisla izabrati virus prije vakcine, ova COVID-19 vakcina bi trebala biti 100 puta gora od najgore vakcine ikada napravljene. Ja sam poprilično upućen što se tiče aktuelnih vakcina: Pfizer-BioNTech, ruska Sputnik V (Gamaleya), kineska Sinovac, Moderna, itd. Razlika je samo u pristupu i tehnologiji. 

Pfizer-BioNTech i Moderna su najmodernije mRNK vakcine. U ovim vakcinama se nalaze male kuglice od masti; u centru se nalazi kapljica slane vode u kojoj plivaju molekuli RNK. Kada ta kapljica uđe u tijelo, naše ćelije je progutaju. RNK bude uništena posle par sati do par dana, ali u međuvremenu navede našu ćeliju da proizvede nekoliko virusnih proteina. To imunom sistemu izgleda kao da je ta ćelija inficirana virusom, i on podigne uzbunu, i počne da pravi antitijela. Onda, kada pravi virus dođe do organizma, imuni sistem ima spreman odgovor, i lako se odbrani.

Za Pfizer-BioNTech vakcinu imamo i detaljne podatke koje je objavila američka FDA gdje se nalazi dosta toga, od sastava vakcine, pa svih istraživanja. Prednost mRNK vakcina u odnosu na ostale je što se jako brzo može proizvesti veliki broj doza.

Adenovirusne vakcine su ruska Sputnik-V i AstraZeneca. Obje vakcine koriste adenoviruse, vrstu virusa koja kod ljudi izaziva generalno blage bolesti. Iz tih adenovirusa je izbačen normalan sadržaj, tako da ne mogu da se razmnožavaju, i kada inficiraju ljudsku ćeliju u njoj proizvode samo komadiće koronavirusnih proteina. Sa vakcinom, adenovirus uđe u organizam, izazove lokalnu infekciju, i uzbuni imuni sistem - koji onda dođe i proizvede antitijela za napad na te delove koronavirusa. Kasnije, kada dođe pravi koronavirus, imuni sistem već zna kako da ga prepozna.

Klasične vakcine (kineska Sinovac) je zasnovana na ubijenom virusu. Prvo se u ćelijskoj kulturi proizvede velika količina virusa. Onda se taj virus ubije; a ubijeni dijelovi se onda daju u okviru vakcine, zajedno sa adjuvansima koji uzbune imuni sistem. Ovo je stara i provjerena tehnologija.

Tako da, zaključak što se tiče vakcina - bilo koja od vakcina je bolja nego infekcija koronavirusom. Sve ostalo su budalaštine, i apsolutnu svaku priču koju teoretičari forsiraju kao papagaji je veoma lako opovrgnuti. Krenimo samo od nekih, ja sam izdvojio meni najzanimljivije. :)

1. Vakcina je napravljena "preko noći" za veoma kratko vrijeme

Ovo je netačno. Virus SARS ne postoji od jučer, tako da vakcina nije razvijena baš preko noći. Pored toga, u ovu vakcinu su uložena finansijski i ljudski resursi kao u nijednu ranije. Sve birokratske zavrzlama su maksimalno skraćene, a nijedna faza prilikom testiranja i ispitivanja nije izostala, što se može provjeriti na dokumentu američke FDA kojeg sam gore linkovao ranije u tekstu. 

2. mRNK vakcine mijenjaju ljudsku DNK

Još jedna od gluposti. Ovakvo nešto je fizički nemoguće sa mRNK vakcinom, niti se za ovakve stvari koriste vakcine. :D Molekuli RNK koje se nalaze u mRNK vakcini se unište poslije par sati do par dana, njihov zadatak je samo da našoj ćeliji da recept kako da krene proizvoditi virusne proteine. Za potrebe "promjene ljudske DNK" postoje neke druge tehnologije, poput CRISPR-CAS9 koje nemaju apsolutno nikakve veze sa vakcinacijom i koje se slabo koriste zbog financijskih i etičkih razloga. 

3. Kako je to moguće da su napravili vakcinu za COVID-19, a ne mogu za obični grip i kancer?

Isto jedno od pitanja koje sam imao prilike bezbroj puta da pročitam. To što nemamo "univerzalnu" vakcinu za influencu koja bi istrijebila taj virus, apsolutno ne govori ništa. Univerzalnu vakcinu za influencu nikada nećemo imati, jer "grip" kakav mi poznajemo ima doslovno na milione sojeva i pritom može mutirati na životinje (svinje i ptice) i samim tim doslovno je nemoguće to ispratiti vakcinom. 

Upravo zbog toga recimo imali smo vakcinu za velike boginje (variola vera). Jer su postojala samo dva soja - variola major i variola minor. Variola major je imala ogromnu smrtnost, preko 30%, dok je variola minor imala do 2%. Također, velike boginje nisu mogle mutirati na životinje, odnosno se životinje nisu mogle "zaraziti" velikim boginjama, i samim tim to je olakšalo istrebljenje ovog virusa koji se danas čuva samo u laboratorijama. Jugoslavija je imala epidemiju velikih boginja 1972. godine kada je vakcinisano 18 miliona ljudi. Naravno, tad nismo imali ovih internet stručnjaka. :)

Kako to nemamo vakcinu za kancer? Nikada je nećemo ni imati najverovatnije. Mislim na univerzalnu vakcinu :) Kancera postoji preko 100 vrsta. Ali imamo neke vakcine koje se koriste za liječenje kancera. Primjer je HPV vakcina koja smanjuje rizik dobijanja raka grlića materice. Imamo i Sipuleucel-T koja pomaže u liječenju raka prostate, BCG vakcina se koristi liječenje raka bešike, itd. itd. 

4. Citiranje "svjetskih stručnjaka" koji pričaju gluposti o COVID 19 i vakcinama

Isto jako popularna pojava kod internet teoretičara zavjera. Dovoljno je samo na Google ukucati ime tog kojeg citiraju + frazu "fact checker" i naravno već su sve te stvari što idioti propagiraju opovrgnute i demantovane. 

Tako da, moj zaključak je - na nama je izbor. Kod koga ćemo prije otići da nas liječi, kod internet doktora i baba ili kod ljudi koji su život svoj posvetili medicini i nauci, koji imaju na hiljade naučnih radova? Ja sam za opciju broj 2. 

Eto, baš bi volio da čujem od vas koje su vam nejasnoće ili nedoumice oko COVID-19 i vakcina, a ja ću pokušati da odgovorim.

Sve si napisa. To je to. ????

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Za divno čudo nisam pokupio virus bar za sada, testirao se čak 22x, niti pozitivan niti prebolovao. Vakcinu primio čim sam imao priliku jer se slažem sa rečenicom osobe iznad da se može vjerovati internet doktorima ili ljudima koji su život posvetili i posvecuju tome. Da virus postoji, postoji. Da li je sve to malo prepuhano sa medijske strane, ja mislim da jeste. Ja sam lično iz Bosne i mogu govoriti kako ja vidim stanje u našoj državi i riječ žalosno je čak i preblaga. Mislim da političari nemaju blage veze šta rade i da jednostavno prepisuju mjere koje donose neke druge države (bez obzira što su njihova primanja i usteđevine sasvim primjerene da mogu izdržati mjesec - dva ili pet potpunog lockdown-a i da njih šef nece nabiti nogom kada se zaraze i moraju provesti 15 dana zaključani).

Bolešljiva nena od 88 godina sasvim uredno prebolovala koronu bez nekih problema, strina sa rakom u 4. stadiju sasvim uredno prebolovala. Otac nakon druge primljene doze Pfizera imao malo povišenu temperaturu na par sati dok svi ostali bez ikakvih posljedica. Poznavao sam 2 osobe koje su preminule od korone ali obe osobe imale i to dobre srčane probleme. Mama doktorica pa sam i upoznat sa dešavanjima barem u mom gradu i nekoj okolici i večina smrtnih slučajeva je imala i dodatne zdravstvene probleme. 

Sve u svemu, mislim da su mediji i nestručnost ljudi koji nas vode doveli do stanja kakvo jest pa se mjere uvode i skidaju kao popusti u supermarketu. Iskreno mi je žao svih koji su izgubili bliske osobe i ne bih volio da se neko nađe uvrijeđenim mojim mišljenjem i objavom i iskreno se nadam se da ćemo svi zajedno proći kroz sve ovo kako fizički tako i pshihički snažniji.

Link to comment
Share on other sites

Registriraj se na forum

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Posts

    • Hajduk - Dinamo sudi Nijemac. Dinamovci tvrde da ih je teško oštetio prije tri godine HAJDUK i Dinamo 30. ožujka igraju derbi 28. kola SuperSport HNL-a na Poljudu. To je jedna od odlučujućih utakmica ove sezone u borbi za naslov prvaka, a sudit će je njemački sudac Daniel Siebert (39). Riječ je o sucu iz UEFA-ine elitne kategorije, koji redovno sudi Bundesligu. Podsjetimo, HNS je početkom mjeseca nakon VAR afere donio odluku da će do kraja sezone derbije suditi strani suci. UEFA ima 33 elitna suca, a jedan od njih je i Siebert koji stiže na Poljud. Jedan od najboljih njemačkih sudaca Nijemci su ga ranije slali u Grčku, gdje je sudio derbi između Panathinaikosa i PAOK-a te podijelio devet žutih kartona. Prije deset dana sudio je Bayer Leverkusenu u 2:0 pobjedi nad Wolfsburgom, a 6. ožujka bio je glavni sudac meča Sporting Lisabona i Atalante u Europa ligi. Siebert je rođen u Berlinu 4. svibnja 1984. godine. FIFA oznaku nosi od 2015. godine. Suditi je započeo 2007. godine, a 2009. probio se do druge Bundeslige, da bi u najvišem rangu njemačkog nogometa sudio od 2012. godine. Do danas je sudio 165 utakmica Bundeslige. Koliko je Siebert cijenjen u Njemačkoj svjedoči i to što je prošle godine sudio finale kupa između Leipziga i Eintracht Frankfurta, a 2019. dvoboj Superkupa u kojem su se sastali Borussia Dortmund i Bayern. Redovan na najvećim natjecanjima Siebert je redovan i na najvećim natjecanjima. Sudjelovao je na Europskom prvenstvu 2020. i Svjetskom prvenstvu 2022. godine kada je sudio na pet utakmica. U Ligi prvaka je debitirao 2018. godine i u tom natjecanju je sudio 13 utakmica. I dok sve navedeno svjedoči o impresivnoj karijeri i ugledu Daniela Sieberta u njemačkom i svjetskom nogometu, dvije utakmice koje je vodio ostale su u jako lošem sjećanju navijača Dinama i Urugvaja. Dinamo je 9. travnja 2021. prvu četvrtfinalnu utakmicu Europa lige izgubio od Villarreala na svom terenu 0:1 golom iz opravdano dosuđenog penala. Međutim, navijači domaćih tvrdili su da je njihov klub zakinut za jedanaesterac. U 11. minuti Majer je iz kornera s desne strane ubacio na drugu stativu, gdje je Atiemwen sa samo dva metra od gola pucao glavom. Neposredno pred crtom Villarrealov veznjak Parejo je loptu spriječio da uđe u gol tako što ga je obranio lijevom rukom. Situaciju koja je ostala neprimijećena tijekom utakmice i televizijskog prijenosa otkriva snimka koja je isplivala i koju prilažemo. Očito to tada ne samo gledatelji, nego suci, pa čak i igrači Dinama nisu vidjeli zbog gužve pred golom, jer nitko se od njih nije bunio. Je li Siebert teško oštetio Dinamo u jednoj od njegovih najvažnijih europskih utakmica? Štoviše, gledajući snimku glavne kamere, čini se da je Parejo šut Atiemena obranio prsima. Međutim, snimka koja slijedi nakon toga, napravljena kamerom iza gola, otkriva da je to napravio rukom. Ako je sudac Daniel Siebert u 41. minuti opravdano pokazao na penal za Villarreal nakon što je Theophile-Catherine rukom dodirnuo loptu koju je Gerard Moreno uputio kao centaršut iz kuta kaznenog prostora, onda je i pola sata ranije trebao dosuditi kazneni udarac za Dinamo, tvrdili su dinamovci nakon što je procurila snimka koju prilažemo. Zato što je Parejo metar od gol-crte rukom obranio loptu koja je išla baš u mrežu. Doduše, ruka mu tom prilikom stoji jako blizu tijelu, što je ključno prilikom odlučivanja je li penal ili ne, ali ovo je svakako situacija koju dinamovci neće rado gledati. Posebno zato što se dogodila u najvećoj Dinamovoj europskoj utakmici zadnjih 50 godina. Dinamo naime od početka 70-ih nije bio dospio ovako daleko u eurokupovima. ► KLIKNI OVDJE I POGLEDAJ JE LI DINAMO OŠTEĆEN ZA PENAL PROTIV VILLARREALA.  Urugvajci ga naguravali po terenu, nazivali ku*vinim sinom i lopovom No ogorčenje koje su prema Siebertu naknadno osjetili dinamovci ništa je prema bijesu koji je u realnom vremenu i pred cijelim svijetom izazvao kod Urugvajaca na SP-u prije dvije godine. Urugvaj je u zadnjem kolu skupine pobijedio Ganu 2:0, ali to mu nije bilo dovoljno za prolazak grupe jer je Južna Koreja svladala Portugal 2:1 i tako otišla u osminu finala zahvaljujući tome što je zabila dva gola više od Urugvajaca. Urugvajci su nakon utakmice bili užasnuti sudačkom ekipom predvođenom Siebertom. On je u prvom poluvremenu nakon VAR pregleda dosudio penal za Ganu, koji je obranjen, dok je u drugom dijelu dvije situacije pred ganskim golom ocijenio drugačije. Prvo ni nakon VAR pregleda nije dosudio jedanaesterac nakon duela Amarteyja i Nuneza u 58. minuti, a u sudačkoj nadoknadi nije htio ni pogledati VAR nakon što je Cavani pao u duelu sa Seiduom. Sudački ekspert HRT-a Mario Strahonja rekao je da je trebalo tu svirati penal, no sudac ga nije dosudio. Ogorčeni nogometaši Urugvaja nakon utakmice okružili su Sieberta, derali se na njega i naguravali ga, a Cavani je čak razbio VAR monitor. Stoper Jose Maria Gimenez u jednom se trenutku okrenuo prema kameri koja ga je snimala i rekao: "Lopovi, ovi ku*vini sinovi su svi hrpa lopova... Samo me nastavi snimati..." To je govorio dok su on i suigrači agresivno nastupali prema Siebertu, prateći ga sve dok nije izašao s terena. Gimenez je, želeći doći do Sieberta, laktom udario dužnosnika FIFA-e koji ga je smirivao. Cavani je kasnije izjavio: "Ako me kazne zbog udaranja VAR-a, onda sudac koji nas je izbacio sa Svjetskog prvenstva treba u zatvor."   Izvor: Index.hr
    • Ovo su parovi četvrtfinala LIGE PRVAKA: Arsenal - Bayern Atletico Madrid - Dortmund Real Madrid - Man City PSG - Barcelona Ovo su parovi polufinala: PSG/Barcelona - Atletico Madrid/Dortmund Arsenal/Bayern/ - Real Madrid/Man City Finale PSG/Barcelona - Atletico Madrid/Dortmund VS Arsenal/Bayern/ - Real Madrid/Man City
    • Pozdrav u vezi teme u kontaktu sam sa likom koji mi šalje namjestene tekme kao siguran "dobitak" prolazi svaka tekma... Al posebna kladijonica i jos nikad nisam uspio isplatit novac dal se oko stim sussreo? Dal mogu napraviti kaznu kladijonicu?
    • I mene zanima to pitanje da li je neko kladio se na kladijonici 1red dragon i zona BET?
    • DIREKTNI LINK NA F1 2024 (Koeficijenti 4.3. u 19:30 CET) Koeficijenti su podložni promjenama
  • Teme

×
×
  • Create New...

Important Information

SvijetKladjenja koristi kolačiće (cookies) kako bi poboljšao funkcionalnost stranice. Terms of Use