Budući da smatram da je prošlo dovoljno vremena da se svatko mogao nadovezati na novonstalu sitauciju i raspravu, osjećam potrebu prokomentirati cijelu situaciju.
Iznenađen sam i razočaran smjerom u kojem je cijela rasprava otišla a sa druge strane, ako pogledamo malo širu sliku, sve napisano zadnjih dana te se malo odmakemo od trenutne situacije, drago mi je vidjeti što Posljednja Šansa, SvijetKladjenja forum i druženja na istom znače mnogima te sam izuzetno sretan ukoliko je SvijetKladjenja pomogao da se sklope razna prijateljstva za koja vjerojatno ne bi ni znao da nije došlo do cijele ove rasprave.
SvijetKladjenja portal i forum su nastali još 2008. godine s cijem okupljanja kladioničara i sportskih zaljubljenika prvenstveno kako bi razmjenjivali mišljenja i informacije o utakmicama i kladioničarskoj ponudu, te jedni drugima pomogli što više zaraditi na kladionici. Pristup svim sadržajima je od 2008. godine u potpunosti besplatan, te je na forumu svatko, a pogotovo zaljubljenici u sport i sportsko klađenje, dobrodošao.
S vremenom je forum postao i puno više od toga prvenstveno zbog svojih članova. Na SvijetKladjenja forum se više ne dolazi samo da bi se pročitala neka analiza i ispratio neki tip za klađenje, već i da se družili, zajedno slavili dobitne tipove, pohvalili dobitnim listićima, tugovali u "danima žalosti" koji su neminovni dio klađenja, pratili live utakmice, navijali za ekipe za koje inaće nikad ne bi samo kako bi drugi natjecatelji Posljednje Šanse ispustili bodove to kolo, te u dobrom duhu međusobno jedni druge podbadali i provocirali oko istih.
U vrijeme licemjerja i uvjetnih sloboda govora ponosan sam što je SvijetKladjenja oduvijek bio mjesto bez cenzure. Apsolutna sloboda izražavanja će na SvijetKladjenja forumu uvijek postojati dokle god ona nije u suprotnosti sa pravila foruma te na očit i namjeran način vrijeđa druge članove foruma. Ono što je u svemu ovome bitno jest razumjevanje konteksta određene situacije te sposobnost sagledavanja šire slike.
Pravila foruma su objavljena po nastanku foruma te su u svim ovim godinama osvježena svega par puta, zadnji put 2018. godine. Ista su nastala sa ciljem organiziranja sadržaja foruma, te definiranja osnovnih pravila ponašanja na forumu. Drago da smo, upravo zahvaljujući svima vama, u svim ovim godinama imali svega par situacija kada smo imali potrebu reagirati, međutim ovo nije jedna od tih situacija.
Tužan sam i kao administrator SvijetKladjenja foruma posramljen cijelom situacijom i načinom kako se reagiralo na Leonardovu objavu i mislim da @LeonardoDrugi isto nije zaslužio. Leonarda možete voljeti ili mrziti ali smatram da rijetko tko ostaje ravnodušan na njegove, često provokativne, tekstove u kojima nemali broj puta uz opširne sportske analize sa pregršt informacija i tipom za klađenje povuće paralele sa raznim drugim anegdotama, te društvenim, političkim, i životnim temama. Njegovi tekstovi su često kontroverzni te ponekad natjeraju na smjeh, ponekad dignu tlak međutim baš zato forum nije dosadan.
Osobno uvijek s zadovoljstvom pročitam Leonardove najave utakmica i analize jer, koliko god ponekad bile provokativne ili "politički nekorektne", ako se sagleda širi kontekst, jasno je da iza njih ne stoji nikakva zla namjera ili želja za vrijeđanjem na nacionalnoj osnovi ili širenjem bilo kakve netrpeljivosti. Ne piše da bi vrijeđao, već da bi otvorio raspravu i dao svoj, nekad nekonvencionalan, pogled na stvari.
Primjera radi, Leonardo je, pogotovo prije par godina, napisao dosta tekstova o Messiju, koji mi je, iz one zlatne Barcelonine generacije, jedan od najdražih igrača tog vremena. Ipak, uvijek se nasmijem kada pročitam njegov simpatičan nadimak “seljačići iz Rosarija” kao i Leonardove tekstove o Leu. Navodim to samo kao primjer koliko se lako nešto može izvući iz konteksta i prikazati ozbiljnijim nego što uistinu jest ili klasificirati pod neki vid vrijeđanja ili diskriminacije ako se ne gleda namjera i širi kontkst.
Tolerancija ne znači da se moramo slagati u svemu, već da znamo prihvatiti različitost mišljenja i ostati pristojni i kad se ne slažemo. U konačnici, upravo različiti pogledi, stilovi pisanja i karakteri čine SvijetKladjenja forum onim što jest. Jedna od najvećih snaga SvijetKladjenja foruma, i ono na što sam iskreno ponosan jest raznolikost odnosno činjenica da imamo članove iz svih zemalja regije koji se, unatoč navijačkim i nacionalnim razlikama, na forumu gotovo uvijek znaju složiti i funkcionirati u prijateljskom duhu.
Iza svake objave stoji netko tko je uložio svoje privatno vrijeme, trud i znanje, bez ikakve financijske koristi, isključivo s namjerom da pridonese ovoj kladioničarskoj zajednici i pomogne drugima svojim analizama i razmišljanjima, te potakne na diskusiju i druga razmišljanja prije utakmice te mislim da je nekorektno reagirati na tuđe promašene tipove po završetku istih. Promašeni tipovi su sastavni dio klađenja.
Očekujem da za sve članove SvijetKladjenja foruma koji izdvoje svoje vrijeme i ulože trud sa najboljom namjerom da ponognu drugima postoji minimum poštovanja i zahvalnosti za njihov doprinos i najbolju namjeru, bez obzira na ishod određenog tipa. Ni sam nisam ponosan svojom aktivnosti u dnevnoj temi zadnjih mjeseci ali nadam se da će se kroz 3-4 tjedna i to promijeniti i da ćete vidjeti i puno više mojih prijedloga.
Smatram da se nepotrebno povela ovolika rasprava i stvorila loša atmosfera iz teksta za koji vjerujem da nije imao nikakvu zlu namjeru, te mislim da bi nam svima bilo puno korisnije kada bismo energiju, umjesto na međusobna prepucavanja i beskrajne rasprave, usmjerili na kladioničarsku ponudu, utakmice, i Posljednju Šansu. Volio bih da razinu aktivnosti i angažmana koju smo posljednjih dana vidjeli oko ove situacije ubuduće vidimo u dnevnim temama, analizama i prijedlozima za klađenje jer bismo si time svi zajedno puno više pomogli.
Ako se u Leonardovim tekstovima itko našao uvrijeđenim u ime SvijetKladjenja foruma se kad administrator ispričavam međutim istinski vjerujem da u tekstovima nije bilo trunke promišljene zle namjere ili željom za vrijeđanjem nekoga na nacionalnoj osnovi, te mislim da svi tekstovi koje je Leoanrdo napisao svih ovih godina i reputacija i kredibilitet koji je stekao na forumu govore za sebe.
Ipak, kao administrator foruma moram spomenuti jednu opciju, iako osobno nisam njezin pobornik. Ukoliko nekome nečiji tekstovi zaista toliko smetaju, postoji mogućnost da se po otvaranju profila odabere opcija "ignoriraj člana“, što sakriva objave tog člana. Možda nije idealno rješenje, pogotovo npr. u Posljednjoj Šansi, ali svakome tko želi izbjeći određene sadržaje daje jednostavan način da to učini bez dodatnih rasprava i tenzija.
@noja57, @Marko15 žao mi je ako ste odlučili napustiti SvijetKladjenja forum i/ili Posljednju Šansu zbog nedavne situacije te bi ovim putem zamolio da još jednom razmislite o toj odluci, jer bi zaista bila šteta da forum izgubi prvo prijatelje, a onda sudionike Posljednje Šanse koji su ga godinama činili zanimljivijim i kvalitetnijim. Vjerujem da su profesionalni sportaši uporni i ustrajni jer inaće ne bi došli tu di jesu i da ne odustaju tako lako. Ako je odluka ipak konačna, poštovat ćemo je, ali nadam se da će emocije splasnuti i da ćemo se svi zajedno nadmudrivati kroz tipove u Posljednjoj Šansi.
Nemam se namjeru više očitovati o ovoj temi i nadam se da ćemo svi ovu energiju, angažman i fokus preusmjeriti na kladioničarsku ponudu, i utakmice. Sve međusobne razmirice, neslaganja i nabrijanost je najbolje u prijateljskom tonu riješiti "na terenu" u Posljednjoj Šansi.
Veselim se utakmici Engleska - Srbija, a još više Leonardovom tekstu u njegovom prepoznatljivom stilu za koji vjerujem da će biti još čitaniji nego inaće, te tipu koji planiram ispratiti.